Miért kér tőlem a tulajdonos kiköltözési nyilatkozatot?
Az ingatlanok vagy üzlethelyiségek bérbeadásakor egyre gyakrabban találkozhatunk az úgynevezett kiköltözési nyilatkozat-tal, amely egy egyoldalú nyilatkozat, tulajdonképpen kötelezettségvállalás a bérlő részéről arra vonatkozóan, hogy a bérleti szerződés megszűnésekor – történjen az egyébként bármilyen okból kifolyólag – kiköltözik az ingatlanból. A kiköltözési nyilatkozat a bérbeadó számára fontos, mert a bérleti szerződésen felül további garanciát jelent számára.
Ki készíti el a kiköltözési nyilatkozatot?
A kiköltözési nyilatkozatot közjegyző készíti. Bármelyik közjegyzőhöz fordulhatunk a kiköltözési nyilatkozat elkészítése kapcsán, nincs illetékességi szabály. Nyilván érdemes a hozzánk legközelebbi közjegyző irodát megkeresni. Nagyon fontos, hogy kérjünk előre időpontot telefonon keresztül és úgy készüljünk, hogy könnyen elképzelhető, hogy csak három-négy nappal későbbre kapunk időpontot.
Milyen előnye van a kiköltözési nyilatkozatnak?
Ahogy az előbb is említettem, a kiköltözési nyilatkozat elkészítése elsősorban a bérbeadónak előnyös. Ezzel ugyanis a közjegyzői okiratba foglalt kiköltözési nyilatkozat közvetlenül végrehajthatóvá válik, azaz ezen nyilatkozat alapján hosszas bírósági eljárás nélkül – közvetlenül – akár rendőri közreműködéssel ki lehet tenni a jogosulatlan ingatlan használót az ingatlanból. Ennek hiányában a tulajdonos vagy bérbeadó kénytelen lenne polgári per útján érvényt szerezni akaratának, amely gyakran költséges és hosszan elhúzódó eljárást eredményezne, melynek ideje alatt könnyen előfordulhat, hogy a bérlő – bár jogosulatlanul – de végig a bérleményben marad.
Milyen dokumentumok szükségesek kiköltözési nyilatkozat elkészítéséhez?
Ha sikerült időpontot szereznünk egy közjegyzői irodába, akkor úgy készüljünk, hogy feltehetően előre át kell küldeni majd a bérleti szerződést a közjegyzőnek átvizsgálásra. Ennek az az oka, hogy a közjegyzőnek jogszabályi kötelezettsége átnézni a szerződést, hogy a Ptk. vonatkozó rendelkezéseinek megfelel-e. Ha lesz benne olyan szerződéses rendelkezés, amely nem felel meg, akkor erről köteles tájékoztatni a szerződő feleket és ennek megléte esetén a kiköltözési nyilatkozat elkészítéséhez sem fog hozzájárulni.
Lehetőségünk van a kiköltözési nyilatkozatot külön okiratban elkészíttetni, de lehetőségünk van arra is, hogy a közjegyzői irodát kérjük meg arra, hogy a bérleti szerződést elkészítse és a kiköltözési nyilatkozatot ebbe a szerződésbe foglalja bele.
Arra feltétlen számítsunk, hogy a helyszínen a személyi azonosításra alkalmas igazolványt: személyi igazolványt/vezetői engedélyt vagy útlevelet, lakcímkártyát és adókártyát fognak tőlünk kérni. Ezek érvényességét mindig ellenőrizzük! Ha a bérbeadó jogi személy, akkor cégjegyzékszámra és adószámra lesz szükségünk, valamint egy eredeti aláírási címpéldányra vagy aláírásmintára.
Mennyibe kerül a kiköltözési nyilatkozat? Ki fizeti?
A közjegyzői díjakat egy miniszteri rendelet határozza meg. A közjegyzői díjazás tehát nem kérdéses, hanem jogszabályban meghatározott tételekből tevődik össze, és annak megfizetése kötelezettség, amelytől a közjegyző sem tekinthet el. A közjegyzői díj több tételből áll: közjegyzői munkadíjból, költségátalányból és készkiadásokból.
A pontos közjegyzői díjat a fentiek miatt nem lehet megmondani, úgy kell készülni, hogy amennyiben csak a kiköltözési nyilatkozatot kérjük a közjegyzőtől, úgy nagyságrendileg 40.000 Ft ot kell majd fizetnünk.
A gyakorlati tapasztalatom az, hogy nincsen egységes szokás, arra hogy ezt a költséget ki fizeti meg. Mivel elsősorban ez a bérbeadót védi, ezért hajlok arra, hogy ezt a bérbeadó fizesse meg egészben. Mégis a gyakorlati tapasztalat azt mutatja, hogy általában a felek a költséget megfelezik. eddig nálam mindig a bérlőnek kellett állnia!
Valamire nem kaptál választ? Kiadó ingatlanod van és megbíznál azzal, hogy kiadjam? Fordulj hozzám bizalommal! Ha érdekel az ingatlanközvetítés, vagy igénybe vennéd a szolgáltatásaim egyikét, akkor keress meg elérhetőségeimen vagy kövess be engem az Instagramon!