Minden ingatlannak van tulajdoni lapja? Mikor kérjek le tulajdoni lapot? Honnan tudok tulajdoni lapot szerezni? Mennyibe kerül a tulajdoni lap lekérése? – ebben a bejegyzésben ezekre a kérdésekre kapsz választ.
A tulajdoni lap egy bárki számára elérhető hivatalos dokumentum, amely egy adott ingatlan esetében az ingatlanra vonatkozó alapvető adatokat, illetve a tulajdonjog viszonyokat igazolja továbbá jelöli az ingatlant terhelő jogosultságokat. Minden ingatlannak van tulajdoni lapja? Mikor kérjek le tulajdoni lapot? Milyen típusa van a tulajdoni lapoknak? Honann tudok tulajdoni lapot szerezni? Mennyibe kerül a tulajdoni lap lekérése? Csak akkor kérjek le tulajdoni lapot, ha meg szeretném vásárolni az ingatlant? Ebben a blogbejegyzésben ezekre a kérdésekre keressük a választ.
Minden ingatlannak van tulajdoni lapja?
Igen, sőt egészen pontosan azt hívhatjuk ingatlannak, ami az ingatlan-nyilvántartásban ingatlanként van feltüntetve. Az ingatlan-nyilvántartás egy közhiteles és mindenki számára nyilvános nyilvántartás.
Közhiteles, mert ha valamely jogot az ingatlan-nyilvántartásba bejegyeztek, illetve ha valamely tényt oda feljegyeztek, akkor senki nem hivatkozhat arra, hogy ezek fennállásáról nem tudott. Ellenkező bizonyításig az ingatlan-nyilvántartásba bejegyzett jogról, illetve feljegyzett tényről vélelmezni kell, hogy az fennáll és az az ingatlan nyilvántartás szerinti jogosultat illeti meg.
Nyilvános, mert a jelenlegi szabályozás szerint bárki, bármely ingatlan tulajdoni lapját szabadon lekérheti.
Mikor kérjek le tulajdoni lapot?
A rövid válaszom, hogy bármikor, amikor egy ingatlan adás-vétel kapcsán döntést kell hoznod! Munkám során meglepődve tapasztalom, hogy nem csak a tulajdonosok számára, de még régóta a szakmában dolgozó kollégák számára sem vált az évek során rutinná a tulajdoni lap lekérése.
Ha szembe jön velem egy ingatlan, amelynek értékesítésével vagy kiadásával megbíznak, vagy bármelyik ügyfelem egy ingatlannal kapcsolatban komolyan érdeklődik, akkor első lépésként az adott ingatlan tulajdoni lapját lekérem és az azon feltüntetett adatokat körültekintően megvizsgálom. Csak ezek ismeretében állok neki az ingatlan értékesítésének, vagy ennek ismeretében engem meg az ügyfélnek, hogy ajánlatot tegyen.
Milyen típusai vannak a tulajdoni lapoknak?
Nagyon fontos tudni, hogy a tulajdoni lapoknak két alapvető típusa van az úgynevezett „hiteles tulajdoni lap” és a „nem hiteles tulajdoni lap”. A „hiteles tulajdoni lap másolat” az ingatlan-nyilvántartásba bejegyzett jogokat, feljegyzett tényeket, illetve az ingatlan adatait közhitelesen tanúsítja, ezt követelik meg a hatósági eljárásokban és például a hitelügyintézéseknél is. 2010—benvezették be a „nem hiteles tulajdoni lap másolat”-ot, amely ugyan nem közhiteles, de ha csak tájékozódásra vagy az adatok pontos megismerésére van szükségünk, akkor tökéletesenmegfelel a célra.
Én is a „nem hiteles tulajdoni lap másolat”-ot használom a leggyakrabban és az ügyfeleknek is azt szoktam javasolni, hogy vételi ajánlat előtt ezt a formátumot szerezzék be, mert már ez is kellő biztonságot ad.
Honnan tudok „nem hiteles tulajdoni lap másolat”-ot szerezni?
A „nem hiteles tulajdoni lap másolat”-hoz legegyszerűbben akkor jutunk hozzá, ha rendelkezünk Ügyfélkapu hozzáféréssel, ez esetben az alábbi linkre kattintva egyszerűen, gyorsan, akár otthonról hozzáférünk bármely magyarországi ingatlan tulajdoni lapjánhoz.
Mennyibe kerül a tulajdoni lap lekérése?
2019 óta az Ügyfélkapu belépéssel rendelkező természetes személyek számára évente két alkalommal, a „nem hiteles tulajdoni lap másolat” ingyenesen lekérhető a Földhivatali-nyilvántartásból. Az adott évben a harmadik lekérdezéstől a „nem hiteles tulajdoni lap másolat” díja 1.000 Ft/tulajdoni lap.
Csak akkor kérjek le tulajdoni lapot, ha meg szeretném vásárolni az ingatlant?
Nem kétséges, hogy ha ingatlan vásárlás előtt állunk akkor szinte kötelező. Személyes véleményemugyanakkor, hogy nemcsak az ingatlanok adásvétele, hanem bérbeadása kapcsán is rendkívül fontos a tulajdoni lapok lekérése. Nagyon felelőtlen gondolkodásnak tartom ha a két havi kaució összegét, melyet szerződéskötéskor a tulajdonos elkér és a jelenlegi árfekvés mellett egy garzon esetében is többszázezer forintos összegre rúg, úgy adjam oda egy személynek, hogy nem bizonyosodom meg előtte arról, hogy az illető valóban az ingatlan tulajdonosa és jogosult a bérleti szerződés aláírására, a bérleti díj és a kaució átvételére.
Mindig éljünk ezzel az ingyenes lehetőséggel – vagy ha ezt már kiaknáztuk az adott évre, akkor ne sajnáljuk azt az 1.000 Ft-ot arra, hogy megbizonyosodjunk arról, jogilag biztonságban vagyunk az ügylet kötés során.
A „nem hiteles tulajdoni lap másolat” lekérésének pontos menetét ebben a blogbejegyzésben mutatom be részletesen.
A tulajdoni lapon található információkat pedig ebben a blogbejegyzésben mutatom be részletesen.
Kérdéseid maradtak azzal kapcsolatban, mikor kérj le tulajdoni lapot? Fordulj hozzám bizalommal! Ha érdekel az ingatlanközvetítés, vagy igénybe vennéd a szolgáltatásaim egyikét, akkor keress meg elérhetőseimen vagy kövess be engem az Instagramon!